הגשר עונה 3: פרס למיטיבי לכת

הגשר עונה 3: פרס למיטיבי לכת

לקחו לי כמה ימים טובים לעכל את העונה השלישית של הסדרה הדנית-שוודית "הגשר" כדי שאוכל לסדר את הראש ולהגיע למצב של כתיבה עליה. אני ממליצה על הסדרה הזו בלב שלם, אבל לא לכל אחד. היא מטרידה, לא עושה הנחות, מציאותית ומופרעת בנשימה אחת.

מלבד כתיבה מצוינת ועלילת רצח חכמה ומדויקת בכל עונה, מה שעושה את הסדרה הזו היא, כמובן, סאגה – הגיבורה. אני לא חושבת שזה נאמר בפירוש אי פעם, אבל אם סאגה הייתה מאובחנת היא בטח הייתה איפשהו על רצף האוטיזם, או אספרגר. היא פשוט לא מבינה קודים חברתיים ויכולה להגיד את הדבר הכי לא רגיש במקום הכי לא נכון. עם זאת, דרך המחשבה שלה, הסקרנות והרצון לפתור ולמצוא את החלקים החסרים בפאזל, הופכים אותה לחוקרת המוצלחת ביותר במשטרת מאלמו בשוודיה. בשתי העונות הראשונות היחסים שלה עם מרטין, השותף הדני שלה, הם חד פעמיים. על אף הנכות הרגשית שלה, הם מפתחים חברות של ממש והוא מהווה מן מתורגמן עבורה לסיטואציות ולקודים החברתיים (והוא גם פצוע ומקסים ואנושי), ולכן כשהבנתי שמרטין לא מופיע בעונה השלישית הייתי בטוחה שזו תהיה עונה פחות טובה.

טעות. טועים. טעיתי.

תסריטאות מסקרנת אתכם? הצטרפו לאחת הסדנאות שלי:

בעייני זו העונה הטובה ביותר של הסדרה. אחרי שנתנו לנו להתרגל לסאגה, להתחיל להבין את הדרך שלה לראות דברים, ולאהוב אותה בעונה הראשונה, בעונה השנייה מאתגרים אותנו עוד יותר –  אין הנחות. סאגה לא תשתנה והמחיר שהיא והקרובים לה ביותר נאלצים לשלם עלול להיות גבוה. אנחנו אפילו לא כועסים עליה בסוף העונה השנייה, כשהיא לוקחת לנו את מרטין. בעונה השלישית, כמו צ'ופר לקבוצה של מיטיבי לכת, אנחנו מורשים להיכנס לתוך הסיפור שלה. בעצם, אנחנו קופצים ראש לסיפור של סאגה ואין מציל בבריכה.

אין מציל כי הסדרה הזו אפרורית וקרירה עד כדי כאב. הכל מסודר, נקי ומטלי. שיר הפתיחה הופך את הקיבה, כרגיל. האנשים יפים, אפילו ההומלסים. הרציחות מושלמות, יפות ומזעזעות בו זמנית. מזג אויר אפור סגרירי, רטוב מגשם וקצת חשוך תמידית. מסתבר שכמה שאנחנו חושבים שאוגוסט בארץ ים תיכונית יכול לחרפן, אנחנו ממש פרסומת לשפיות פה, בחיי.

אני אפילו לא אתעכב על פרשת הרציחות, למרות שהיא כרגיל, כתובה בצורה מדויקת וחכמה ומוסיפה מימד חשוב לסיפור של סאגה. הבעיות של סאגה מתחילות בקטנה, כששוטרת דנית אחת לא רוצה לעבוד איתה, כי היא הסגירה את השותף שלה והיא לא נעימה. ואז מפציעה לה אמא של סאגה ומשחקת לנו במח – מי הקרבן פה, היא או סאגה? האם סאגה קראה את המפה נכון והצילה את אחותה, או שהיא אחראית ראשית למותה ולהרס המשפחה? עם כל האהבה שלנו לסאגה, אנחנו מודים שזה אפשרי. ולא רק אנחנו, גם סאגה מתערערת. היא מודעת לנכות שלה, היא תמיד הייתה מודעת לה. לאט לאט הכל נלקח ממנה. את מרטין היא איבדה ועכשיו היא עלולה לאבד גם את הבוס שלה, זה שהגן עליה מחולשותיה וטיפח את חוזקותיה. חשופה ופגיעה היא מאבדת את הדבר היקר לה מכל, את עבודתה. הכל סוגר עליה, כמו חיה רדופה וחסרת ישע. כולם נעלמים לה. כולם, חוץ מהנריק.

איזו הפתעה ההנריק הזה וכמה יפה בנו לנו את האמון בו. בהתחלה חשדנו בכוונותיו, ניסינו לפענח מה הוא מסתיר ואז, כשגילינו את השריטות שלו, ידענו שכשהיא תגלה אותן הכל אבוד. כבר הבנו שאצל סאגה אין עיגול פינות, גם לא עבור חברים.  דווקא בין הנריק לבין סאגה מתפתח משהו שלא צפיתי, משהו עדין ואמיתי. הוא זקוק לה כפי שהיא זקוקה לו. הוא רואה אותה, כמו שמרטין וכמו שהבוס שלה ראו, אבל אחרת. הוא רואה בה שווה לחלוטין. הוא לא מגן עליה יותר משהיא מגנה עליו, הוא לא מנסה לישר אותה או לשמור עליה מפני עצמה. בעיניו היא פגומה בדיוק כמוהו. בלי ששמנו לב נבנה פה סיפור אהבה יוצא דופן. זהו סיפור אהבה שאין בו סיכוי להליכה יד ביד בשקיעה ולא למילות חיבה טיפשיות, אבל יש בו אמת ועומק שריגשו אותי כמו שמזמן לא התרגשתי מאהבה בסדרות או סרטים, ואני סאקרית של אהבה. אני מודה.

ובכל אסיים בטיפ חשוב: יש סדרה או סרט שעושה לכם את זה? קחו ניר ועט, שבו מול הטלוויזיה וכתבו את רשימת כל הסצנות בפרק (המספר הכרונולוגי של הסצנה ותיאור כללי וקצר מה קורה בה). אחרי כך סמנו בצבעים שונים את הסיפורים השונים ותראו איך סרגו את כל הסיפורים יחד. מצאו או האירוע המחולל, את המכשולים ואת השיא, שימו לב איך בנו את המתח או הצחוק ובקיצור- נתחו ותלמדו מזה כל מה שאפשר, כי אם זה הצליח לגעת בכם ,סימן שיש פה משהו טוב.

 

 

הצעד הבא - מצטרפים לסדנת התסריטאות שלי:

שתפו את הכתבה הזו

2 מחשבות על “הגשר עונה 3: פרס למיטיבי לכת

  1. מרב שלום,
    גמעתי את הכתבה שלך כמעט כמו שגמעתי את הגשר. סדרה מדהימה שגרמה לי להתמכר ולהתפעם!
    תמצתת בדיוק רב את החוויה שנוצרת מן הצפייה בה.
    תודה על הכתבות והעצות המועילות!!!
    נופר

כתיבת תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם. חובה למלא כתובת מייל ושם.