באיזה רעיון הכי כדאי לבחור?

באיזה רעיון הכי כדאי לבחור?

האם אתם מאלה שיש להם המון רעיונות ותסריטים שאתם עובדים עליהם ולא מצליחים להחליט באיזה להתמקד? האם אתם הולכים לאיבוד בין המון חצאי התחלות?

זו ברכה שהיא גם קללה…

מה עושים? באיזה רעיון הכי כדאי לבחור? זו שאלה שחוזרת שוב ושוב בסדנאות שלי.

לא בטוחה שיש לזה תשובה חד משמעית, אז עשיתי תחקיר קטן בנושא ואספתי עבורכם פה את המסקנות שנראות לי הכי נכונות ושעובדות גם בשבילי.

  1. לכו עם הלב שלכם. אל תבחרו רעיון רק בגלל שנראה לכם שהוא טוב שיווקית או "בדיוק מה שמחפשים כרגע". הרבה רעיונות יכולים להצליח אם נשקיע בהם ברצינות, אבל הרעיונות שהסיכוי שלהם להצליח גבוה ביותר הם אלו שאתם מושקעים בהם, שהופכים לכם את הבטן ושמונעים מכם להירדם בלילה. כאלו שבאמת מעניינים ומלהיבים אתכם. כדברי ג'יי קי רולינג:  What you write becomes who you are… So make sure you love what you write

וביידיש- מה שאנחנו כותבים הופך למי שאנחנו, אז כדאי לאהוב את מה שאנחנו כותבים… ואגב, אם יום אחד נראה לכם שתרצו שיהיו לכם בנים, אל תכתבו סדרה על שלוש אחיות 😉

  1. בחרו רעיון שיש בו טוויסט מקורי על משהו מוכר. הסיכוי הטוב ביותר להצלחה הוא לאו דווקא רעיון מקורי שטרם נראה כמותו (אם יש כאלה בכלל), אלא רעיון שנותן זווית מקורית על משהו מוכר. למשל אם אתם בוראים עולם פנטסטי, הדמויות צריכות להיות רגילות. ב"סיפורה של שפחה" העולם מטורף, אבל הדמות יחסית רגילה. תכלס, זה סיפור על אשה כלואה ומנוצלת שרוצה להתאחד עם משפחתה, לא משהו שמעולם לא ראינו קודם. המקוריות והטוויסט הם בעולם של הסדרה.

כששונדה ריימס רצתה למכור את "האנטומיה של גריי" היא הציגה את הסדרה כ "sex and the surgery"  (ערבוב של "סקס והעיר הגדולה" וסדרות בי"ח). היא לא המציאה משהו מאפס, אבל נראה לי שהלך לה לא רע.

  1. להעדיף רעיונות שגם אם לא יביאו לנו את האוסקר, יכולים לקדם אותנו. למשל, לכתוב פרק לסדרת רשת. גם אם לא יצליח, יכול לקדם אותנו לפרק בסדרת טלוויזיה, כי למדנו, התמקצענו, צברנו ניסיון ואולי יש לנו גם משהו להראות. כתיבת יומן או בלוג, גם אם לא תביא אתכם להיכל התהילה, תמיד תשפר לכם את הכתיבה, תגרה לכם את היצירתיות ותעניק לכם ניסיון. אני מאד ממליצה להתנסות בסוגי כתיבה שונים. חוץ מתסריטים כתבתי בחיי המקצועיים גם כתבות, בלוג, קטעי קריינות, סרטוני הסברה, סרטוני תדמית, סיפורי חיים, מערכי שיעור, הרצאות וברכות. איפה שהרגשתי שיש לי מה ללמוד – נשארתי. הדרך היחידה לצבור ניסיון בכתיבה היא… לכתוב.

    תסריטאות מסקרנת אתכם? הצטרפו לאחת הסדנאות שלי:

  2. לכו על רעיון שקל להסביר (במילים אחרות: רעיון פשוט). אם אתם מסתבכים רק מלהסביר על מה זה – או שזה מסובך מדי, או שעוד לא מספיק גיבשתם את זה.
  3. לנשום עמוק – תמיד אפשר ללכת אחורה. נסו לא לראות את הבחירה שלכם כהרת גורל – הבחירה היא זמנית. אנחנו בוחרים את הרעיון הזה לעכשיו, לא ל"מצח מצחים", כמו שהבת שלי אומרת.
  4. Make a choice – write it down – פשוט תחליטו ותתחילו לכתוב. עודף מחשבות לא עזרו לאף אחד, בטח לא מחשבות כמו "כמה זמן בזבזתי על זה" או "מה אם הייתי בוחרת ברעיון השני". אלו מחשבות לא מועילות, תפטרו מהן. ראו סעיף 3, שום דבר לא לשווא.

הצעד הבא - מצטרפים לסדנת התסריטאות שלי:

שתפו את הכתבה הזו

כתיבת תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם. חובה למלא כתובת מייל ושם.