עזבו השראה, תנו דד ליין

פנייה נרגשת לכל הכותבים שיושבים להם על חוף הים, פניהם אל השקיעה ומחכים לבואה של ההשראה: רדו מזה. השראה היא מאד מתעתעת, אין לה העדפות של שעות מסויימות או בתי קפה מסויימים ואם תחכו ל"צחוקו של ילד" או "לנוצה שמתעופפת ברוח", סביר שתשבו כאן עוד הרבה זמן ותסריט לא יצא לכם מזה.

ברור שיש דבר כזה השראה. המון דברים נותנים השראה: ספרים, סרטים, אנשים וכן, לפעמים גם שקיעה בים, צחוקו של ילד ונוצה מתעופפת ברוח. מה שאני לא מאמינה בו זה בלחכות להשראה כדי לכתוב. יש לכם השראה? הרווחתם, שבו לכתוב. אין לכם השראה? בו-הו. שבו לכתוב. הרבה פעמים ההשראה מגיעה דווקא כי אין לה ברירה- היא רואה אותנו כבר יושבים וכותבים במלא המרץ והרצינות, מה, היא לא תבוא לתת יד?

יצא לי לראיין לא מעט יוצרים מכל מיני תחומים ותתפלאו לשמוע- כולם אומרים אותו הדבר: עזבו השראה, תנו דד ליין. דד ליין הוא המניע הטוב ביותר לכתיבה. הפחד מהרגע שתאלצו לשלוח את החומרים ולא יהיה לכם מה לשלוח הוא שמושיב על הישבן את רוב האנשים שעוסקים בכתיבה שאני מכירה. פחד וטרור. לחלוטין.

כפי שנאמר, "על כס מלכות אינך יושב, אלא על אחוריך", אז אם אין לכם מי שיתן לכם דד לין להלן כמה פתרונות יצירתיים:

  • לקבוע פגישה עם מישהו לצורך קריאת התסריט או מעבר על החומרים
  • "קולות קוראים" ותאריכי הגשה לקרנות הקולנוע – כאלה מתפרסמים כל הזמן באתרי הקרנות לקולנוע, באיגוד התסריטאים, באתר התעשייה ובפורומים בפייסבוק. לכל קרן יש מועדי הגשות של הצעות לפיתוח תסריט או להפקתו, לכל פסטיבל יש היום "קול קורא" לפיתוח או השקעה בתסריטים, יש המון תחרויות נושאות פרסים שווים בהחלט ולכל אלה יש תאריכים ברורים להגשה. יופי של דד ליינים. גם אם לא תגישו בסוף, פסיכולוגית זה עובד.
  • מטרות קטנות ובנות השגה: דד ליין לפרוייקט גדול יכול לעשות בדיוק את הדבר ההפוך ממוטיבציה. כשמבינים את גודל הפרוייקט וכמות העבודה, דד ליין אחד גדול יכול לשתק. איך אספיק לבנות דמויות, מהלכי עלילה ולפתור הכל תוך חודש? עדיף לפרק את המשימה הגדולה והמפחידה לכמה משימות קטנות ואפשריות ולתת להן דד ליינים הגיוניים.

אז חברים לסיכום, השראה ומוזה הן מותרות ותכלס, סתם תירוצים.

שיתוף ב facebook

 טיפים מגניבים, מחשבות על תסריטאות ועדכונים חמים בדרך אליכם!

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply

 טיפים מגניבים, מחשבות על תסריטאות ועדכונים חמים בדרך אליכם!

לא לדאוג, מדובר בלא יותר מפעם בשבוע וגם תמיד ניתן להסיר את עצמך מרשימת התפוצה. כדאי גם לבדוק אם בטעות זה מגיע אליך לתיבת "קידום מכירות"/"ספאם". 
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply