עצרי, את מתחזה!

ישבתי השבוע עם מישהי שלמרות הישגיה המרשימים, בלא מעט תחומים בחיים, למרות מחמאות שקצרה בדרך ולמרות שהיא יושבת וכותבת תסריט שיש מי שמתעניין בו – היא מרגישה שהיא עובדת על כולם. היא בטוחה שתכף יעלו עליה, שהיא סתם, שאין לה כישרון באמת, ושבכללי היא לא משהו.

לא להאמין כמה יוצרים שאני פוגשת מרגישים כך  – בעיקר נשים, אבל גם גברים. כמעט תמיד יש להם רעיונות מעולים ויכולת גבוהה מהממוצע, אבל הם חיים בתחושה שהם מרמים.

לתופעה הזו יש שם, סינדרום המתחזה, והיא מאד נפוצה בקרב כותבים ויוצרים בכלל, מסתבר. הסכנה היא שהסינדרום הזה יכול לגרום למעצורי כתיבה ואפילו לזניחת החלום כולו.

סינדרום המתחזה לפי ויקיפדיה: "אנשים החווים את תסמונת המתחזה (או סינדרום המתחזה) אינם מסוגלים להפנים את הישגיהם ויכולותיהם. הם משוכנעים שהם אינם ראויים להישגים אלה, ודוחים כל ראיה או הוכחה חיצוניים להישגים, בטענה שמדובר במזל, תזמון, או הטעיה מוצלחת מצידם. הסינדרום מלווה בחשש ש'המסיכה תיקרע' והמתחזה ייחשף." [ad]

איך זה מתבטא ספציפית אצל כותבים? הנה מקבץ ממשפטים נפוצים שיוצרים אומרים לי:

  • אולי אין לי מספיק רקע מקצועי.
  • אני לא כותבת מדי יום, אז אני לא באמת יכולה לקרוא לעצמי תסריטאית.
  • זה חלום שהתפתח רק בשנים האחרונות – אם הייתי תסריטאית באמת הייתי כותבת מילדות.
  • יש לי בכלל מקצוע אחר, מה פתאום אני מרשה לעצמי לכתוב?
  • לא כתבתי שום דבר שפורסם בעבר ואני רוצה לכתוב תסריט?!
  • למה שמישהו יתעניין במה שיש לי להגיד?
  • כשיגלו את האמת זו תהיה פדיחה רצינית.

אז אם הצלחתם לזהות את עצמכם באחד מהמשפטים האלה, קודם כל תדעו שאתם לא לבד, ולא רק שאתם לא לבד – ע"פ המחקרים דווקא אנשים בעלי אינטליגנציה גבוהה סובלים מהתופעה יותר, ונשים מצליחות סובלות ממנה יותר מגברים.

עוד חדשות טובות הן – זה עובר. ככל שתתבגרו כך תקטן התחושה הזו. אבל למה לחכות? כשמגיעה התחושה הזו נסו להרגיע את עצמכם ולהגיד: "זו רק פאזה, זה יעבור".

ודבר אחרון – כדי להילחם בזה הכי טוב פשוט תכתבו. "שלושה עמודים גרועים ביום", זה המרשם שלי. כל יום, 3 עמודים, על כל דבר: חוויות, סקיצות של סצנות, רעיונות, דברים שראיתם כשהייתם בסופר, סיטואציות מרגיזות/מצחיקות, שימו את הדמויות שלכם במקומכם בסיטואציה. כל זה לא אמור להיות כתוב טוב, אף אחד מלבדכם לא אמור לקרוא את זה וסביר שרוב הדברים האלה לא יכנסו לתסריט אבל – זה עובד. ככל שתכתבו יותר, גם גרוע, תבינו יותר על הדמויות והסיפור שלכם, תעלו על רעיונות טובים יותר וכן, גם תצברו קילומטרז' ותשתפרו בכתיבה ותצברו ביטחון.

ולסיום, סרטון מעולה של כאן 11 שמצאתי בחיפושי על התופעה הזו.

Facebook
Email
Print

 טיפים מגניבים, מחשבות על תסריטאות ועדכונים חמים בדרך אליכם!

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply