משפחה: התשובה לכל בעיות התסריטאי

משפחה: התשובה לכל בעיות התסריטאי

לא, זה לא פוסט שקורא לתסריטאים להתחתן ולהקים משפחה, למרות שדודה פניה מאד תשמח. וזה גם לא פוסט שמעודד אתכם לכתוב על המשפחה הספציפית שלכם. זה פוסט שרוצה להצביע על אוצר תסריטאי: המשפחה כאנלוגיה. משפחה זה הדבר הכי חשוב לנו, ומאגר ללא מעט קונפליקטים בחיינו – אי אפשר איתה ואי אפשר בלעדיה ולכן היא המקור המושלם לבערך כל דבר בתסריט שלכם.

איך תוכלו להשתמש במשפחה כאנלוגיה בתסריט שלכם?

  1. "משפחה לא בוחרים"

משפחה לא בוחרים ולכן זו המסגרת היחידה בחיינו שאין לנו שום שליטה על ההרכב שלה ועם מי אנחנו "תקועים" בה. בדרך כלל המשפחה כוללת אנשים בגילאים מגוונים עם דעות שונות, רצונות סותרים וצרכים הפוכים. מה יותר טוב מזה לתסריט?

הטיפ: נצלו רגע שהדמות שלכם נמצאת עם האדם שהיא הכי לא מסתדרת איתו ו"תתקעו  אותם ביחד" – אולי הם יאלצו להעביר סופ"ש יחד, או שהם יתקעו בבקתה מבודדת בזמן סערה או מפולת שלגים, או שהם סתם תקועים באוטו בפקק. אלו סיטואציות מצוינות לתסריט בגלל הפוטנציאל הדרמטי או הקומי בהן.

  1. תפקידים במשפחה

לכל חבר במשפחה יש תפקיד, למשל:

  • "האחראי" – זה שיארגן את היומולדת של אבא ויודיע לכל אחד מה הוא מביא, זה שמגשים את החלומות של ההורים. בדרך כלל הילד הבכור.
  • "המרדן" – הוא יותר ערמומי, תחרותי, שובר מוסכמות. ה"סנדביץ'" ע"פ רוב.
  • "המפונק" – שמקבל תמיד מה שהוא רוצה ומתחמק מכל סנקציה. מעין בן זקונים.
  • "האימהית" – מכילה ואוהבת.
  • "האבהי" – ע"פ רוב בעל מרות ומשמש כמורה דרך.

תסריטאות מסקרנת אתכם? הצטרפו לאחת הסדנאות שלי:

אגב, זה ממש לא קשור למין, דמות נשית יכולה להיות "האבהית" והפוך, ולדעתי זה גם רצוי… ויש עוד הרבה תפקידים נוספים. שימו לב שרק מהתיאור השטחי הזה אפשר כבר להבין למי יהיה קונפליקט עם מי.

הטיפ: גם אם הדמויות שלכם הם שוטרים במשטרה או רופאים בבי"ח או חברים או שכנים –  נסו להבין איזה "תפקיד משפחתי" כל דמות ממלאת. אם תדמיינו אותם בתור משפחה זה יעזור לכם לבנות דמויות מדויקות יותר, להבין לעומק את מה שמניע אותם ואת היחסים בין הדמויות. נסו לדמיין את הדמויות שלכם בארוחת שישי: מי זה שיאחר? מי זה שיתעצבן מזה? מי זה שהורס את החגיגה? מי לוקח אישית ולמי זה בכלל לא מזיז?

ועוד טיפ לסיום: אחרי שהבנו איזו דמות מאיישת איזה תפקיד משפחתי, עכשיו אפשר גם לשחק עם זה – מה יקרה אם פתאום הבכור יתנהג בחוסר אחריות? מה אם ההורה הופך פתאום לילד והילד צריך להפוך להורה? מה אם ראש המשפחה אינו מתפקד? מה אם מישהו עוזב את המשפחה? מה אם מישהו חוזר אחרי העדרות ארוכה?

אלו שאלות שיכולות לתת המון רעיונות לסצנות ולהפוך סצנות טובות לסצנות בלתי נשכחות.

הצעד הבא - מצטרפים לסדנת התסריטאות שלי:

שתפו את הכתבה הזו

כתיבת תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם. חובה למלא כתובת מייל ושם.