קו 7 אינו עוצר (אבל מלא בדמויות)

קו 7 לכיוון תלפיות היה הסיוט של ילדותי בירושלים. קו שהיה אמור להגיע כל 10-15 דק היה מגיע או כל חצי שעה או בהפרש של 5 דקות זה מזה, כשהוא עמוס ולא טורח לעצור בתחנות. על קו 7 המציאו את הבדיחה על ההוא שרצה להתאבד ושכב על הכביש ליד תחנה של קו 7, ובסוף מת מרעב. אולי שנה מילדותי עברה בהמתנה לקו 7. היינו יושבים שעות בתחנה, רואים את חברינו נאספים ע"י הקווים האחרים ונלקחים להם הביתה ורק אנחנו… מחכים לקו 7.

ואז הוא היה מגיע, ואם הוא היה עוצר הייתה חבורת הילדים מתנפלת על הדלת בכל הכח. היינו מוכנים להימחץ חיים, רק לא לחכות לקו 7 הבא. הצפיפות באוטובוס הייתה בלתי נסבלת ובפני עמדה דרך ארוכה – התחנה שלי הייתה תחנה אחת לפני האחרונה.

בתוך האוטובוס התערבבנו יחד – ילדים חילונים וילדים חובשי כיפות, חרדים מהישיבות שהחלו נפתחות בשכונה, שהיו קמים אם התיישבתי לידם באפיסת כוחות, או, במקרה הפחות נעים, ממלמלים משהו ויורקים. ערבים מהכפר צור באחר השכן, שבזמן שהתפוצצו בירושלים אוטובוסים  (הרבה לפני שהתפוצצו בשאר המדינה) היו מיד בגדר חשודים כמחבלים, גם אם ניסיתי להילחם בתחושה. איתם נדחקו גם קיבוצניקים מקיבוץ רמת רחל, שלא ברור מה הופך אותו לקיבוץ ולא לשכונה בירושלים, אבל מה שזה לא יהיה גרם לתושביו לבחון את המצב במבט של "אצלנו זה לא ככה". תמיד היינו תקועים בפקק, הרדיו תמיד שידר חדשות לא נעימות, ובדיוק כשהייתי מוצאת מקום לשבת הייתה עולה איזו אשה מבוגרת ונאלצתי, מצפונית, לפנות לה מקום. וחום אימים או קור מקפיא של ירושלים שררו באוטובוס. קו 7 זו החוויה שהפרידה בינינו, ילדי תלפיות, לבין הבית הנכסף.

קו 7 בשבילי הוא המציאות כפי שהיא, ללא פוטושופ – האילוץ להתמודד עם פחדים, אמונה, שנאה, דעות קדומות, הבדלים תרבותיים, ערכים. זו חוויה מחניקה וצפופה.

אבל לכתיבה היא מושלמת.

כשאני חושבת על דמויות אני מנסה למקם אותן בקו 7. איך הם יתנהגו בצפיפות הזו, תקועים עם אנשים כל כך שונים מהם? אילו קונפליקטים יצמחו שם והאם בתוך כל זה ימצאו גם מקום לאמפתיה ונחמה?

זו ההמלצה שלי: עשו לדמויות שלכם "קו 7" –  שימו אותן יחד, בסיר לחץ, סגרו אותו ותעלו את האש. משעמם זה לא יהיה.

וכמו בקו 7, בסוף מגיעים הביתה.

שיתוף ב facebook

 טיפים מגניבים, מחשבות על תסריטאות ועדכונים חמים בדרך אליכם!

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply