רוצים לכתוב קומדיה? אל תנסו להיות מצחיקים

בשבוע שעבר השתתפתי בסדנת הקומדיה של סטיב קפלן, שעל אף שהוא איננו כותב או סטנדאפיסט, הוא נחשב למומחה לקומדיה והוא יועץ ועורך תסריטים ל HBO, Dreamworks, Disney, Paramount ועוד.

הצורך לסדנה עלה מתוך התחושה של מנכ"לית סינמטק הרצליה, גיתית וינר, האוצרת רות לב ארי, איגודי המפיקים והתסריטאים, והקרן הגדולה, שבארץ לא נכתבו מספיק קומדיות, בטח לא בהשוואה לדרמות.
"ככל הנראה דרמות מצליחות יותר מקומדיות. בישראל יש נטייה ללכת לכיוון הדרמטי והטרגי ופחות לכיוון המשתובב והקליל," אומרת  גיתית וינר, מנכ"לית סינמטק הרצליה, "ישנן מעט קומדיות ישראליות שיוצאות מדי שנה והמון דרמות. מסלולי הקומדיות הרבה פחות מפותחים ומרתיעים יוצרים, כי בסופו של יום, כתיבה קומית היא כתיבה מורכבת עם המון ניואנסים. יש איזושהי תפיסה מוטעית שקומדיה היא דרך נמוכה יותר לתקשר או להעביר מסרים…"

אז הנה לפניכם טיפים נהדרים לכתיבה קומית:

 • אין מה לנסות להיות מצחיקים. מצחיק זה מה שגורם לכם לצחוק, אבל מצחיק זה עניין סובייקטיבי. מה שמצחיק אותי לאו דווקא יצחיק אותך ודברים שהצחיקו אותי בדראפט הראשון פתאום לא מצחיקים בדראפט השני. עם זאת, החיים הם קומיים. כולנו הרי נמות בסוף ולמרות זאת אנחנו עסוקים כל יום בלעשות דברים כדי לשפר את הרגשתנו. אנחנו חיים על תקווה, אנחנו חיים למען המחר, וזו סיטואציה קומית. "קומדיה עוזרת לנו לחיות עם מי שאנחנו, היא מספרת את האמת על אנשים", אומר סטיב קפלן, "במקום לשבור את הראש על בדיחות ופאנצ'ים, כל מה שצריך לעשות זה לומר את האמת, לדבר בכנות ופשטות ולהוסיף אנושיות לרגע – ויש לכם קומדיה".
 • ההגדרה של קומדיה על פי סטיב קפלן: "גבר/אשה רגילים, שנאבקים כנגד אינספור מכשולים בלתי אפשריים מבלי שיש להם את הכישורים והכלים הנחוצים כדי להצליח, ועם זאת, הם לא נכנעים לעולם". כלומר, הגיבור הקומי הוא אנטי גיבור – אין בו גדולה. הוא בדרך כלל אדם פשוט שחסר חלק או את כל הכישורים המתאימים כדי להצליח, אבל הוא נחוש להצליח. יתכן שהוא לא חכם במיוחד, או לא בוגר במיוחד, או סתם מיזנתרופ, וככל שיש לו פחות כישורים מתאימים להצליח במשימה, כך הגיבור יותר קומי ופחות דרמטי. "ככל שהדמות שלי יודעת פחות, כך המצב קומי יותר".
 • הדמויות בקומדיה רוצות "לנצח", להצליח במשימה, להשיג את מבוקשן. לדמויות בקומדיה מותר לעשות הכל כדי "לנצח", והן משוכנעות שכל פעולה שהן נוקטות אכן תקרב אותן למטרה, לא משנה כמה הזויה היא תהיה.
 • [ad]

 • בהתחלה, הגיבור הקומי שלנו נתפס לא רק כאנטי גיבור אלא לעיתים גם כסוג של טיפש. הוא חי את חייו ללא שאיפות וללא מערכות יחסים משמעותיות. הגיבור אינו מודע שיש בתוכו פוטנציאל להיות אדם טוב יותר. במהלך העלילה הגיבור מבין שיש בו יכולת להיות אדם טוב יותר ואף משתנה קצת בהתאם. לדוגמא בסרט "ביג" הדמות של טום הנקס, על אף שנשארת ילדותית, מתבגרת קצת במהלך הסרט. אנחנו כתסריטאים חייבים לרמוז ולו ברמיזה קלה לצופים כבר בהתחלת התסריט, שמתחת למסכה של ה"אידיוט" יש פוטנציאל אחר.
 • מערכת יחסים מטאפורית: לכל זוג דמויות יש מערכת יחסים מוגדרת: שותפים לדירה, אב ובן, בוס ועובד. וודאו שלכל מערכת יחסים כזו יש מערכת יחסים מטאפורית, כלומר מתחת לפני השטח. למשל אם יש לנו שתי דמויות שהן שותפות לדירה, מערכת היחסים המטאפורית שלהם יכולה להיות כשל הורה וילד או זוג נשוי. הפער בין מערכת היחסים הברורה לבין זו המטאפורית מדגישה את התפיסה השונה של כל דמות והיא קומית.
 • "קו ישר, קו גלי": קפלן מצטט את ג'ון קליז שאמר "חשבנו שקומדיה היא להתבונן על מישהו עושה משהו טיפשי, אבל עם הזמן הבנו שקומדיה היא להתבונן על מישהו שמתבונן במישהו שעושה משהו טיפשי". כדי שסיטואציה תהיה קומית, לא מספיק לראות מישהו עושה טעות טפשית או מסתבך, צריך גם דמות שצופה בו מסתבך… כלומר, בזוג דמויות קומיות (השמן והרזה, סיינפלד וקריימר וכו') ישנה תמיד דמות אחת שיוצרת את הבעיה ("הקו הישר") ודמות שניה שמתבוננת בה, שמייצגת בעצם את נקודת המבט של הצופים, אך גם היא חסרת הכישורים לפתור את הבעיה ("הקו הגלי"). הדיאלוג של ה"קו הגלי" הוא בדרך כלל מינימלי.
 • התמה של התסריט – התמה היא הנושא של הסרט. בסרט "ביג" למשל, התמה היא: מה מפריד בין ילד למבוגר, מהי התבגרות? לפעמים כשמתחילים לכתוב עוד לא ברור מה התמה, אבל לכל סרט יש תמה וברגע שהבנתם מהי התמה עליכם לחזור ולשזור אותה לכל אורך התסריט, גם אם ברמיזה. (הערה שלי: זה נכון אגב גם בדרמה וככל שנבין את התמה מוקדם יותר, כך זה יעשה טוב יותר לתסריט).
 •  

  שיתוף ב facebook

   טיפים מגניבים, מחשבות על תסריטאות ועדכונים חמים בדרך אליכם!

  This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply