האם אני מספיק מוכשר/ת לכתוב?

האם אני מספיק מוכשר/ת לכתוב?

כולם רוצים לדעת אם "יש להם את זה", אם התחושה הזו שהם טובים בכתיבה היא פיקציה או עובדה, אז בואו נחשוב על זה רגע לעומק:

  1. האם כישרון נמדד בהצלחה?

לפעמים כן ולפעמים לא. מי שמצליח הוא לא תמיד מוכשר וכישלונות לאו דווקא מעידים על היעדר כישרון. שאלת ההצלחה היא לא כל כך רלוונטית פה, כי הצלחה תלויה בכל כך הרבה דברים אחרים.

  1. האם יש דבר כזה "כישרון מלידה"?

אולי, אבל עצם ההתעסקות בשאלה הזו היא מגבילה. אם אני עסוקה בלחשוב אם "יש לי את זה", כל דבר שיקרה לי יהפוך להוכחה: כישלון משמעותו ש"אין לי את זה" והצלחה משמעותה שיש והופ, חזרנו לסעיף 1. חוץ מזה, אם אני חושבת שאין לי כשרון מלידה, אז למה להתאמץ? ומצד שני, אם אני חושבת שיש לי כישרון מלידה – שוב, אז למה להתאמץ? אלו סתם מחשבות שמעודדות פאסיביות, תזרקו אותן.

    3. האם כל אחד יכול לכתוב או שחייבים להיות מוכשרים?

קודם כל בואו נזכר שאנשים לא כותבים רק כדי להראות את הכישרון שלהם. אנשים כותבים כדי להבין, כדי לזכור, כדי להשאיר חותם. יש לזה גם מימד רוחני ותרפויטי. אז אם אתם אוהבים לכתוב, אתם תכתבו בכל מקרה, לא? למה להתעסק בסוגיית הכישרון? אנחנו מסכימים שלהשתפר אפשר, נכון? כמה זמן זה יקח וכמה נשתפר, אין לדעת, אבל זה בטוח יקרה אם נתאמן. לכל אמנות יש טכניקה ואת הטכניקה ניתן ללמוד וניתן להשתפר בה.

    תסריטאות מסקרנת אתכם? הצטרפו לאחת הסדנאות שלי:

  1. כישרון ואגו

האגו הוא הסוג הזה של החבר שמאד כיף איתו, אבל בפנים אתם יודעים שהוא עושה לכם רע. הבעיה היא שלאגו יותר מדי חשוב מקומו בעולם ולכן הוא עסוק בהשוואות וזקוק לחיזוקים. זה בדיוק ההפך ממה שצריך לקרות בתהליך הכתיבה, שבו אנחנו רוצים לצלול לתוך נפשנו, לתת מודע שלנו. חוסר ביטחון, פחד מחשיפה ואכזבות הם חלק אינטגרלי מהתהליך היצירתי והאגו לא מאפשר לנו להגיע למקומות האלה באמת. אם תעיפו אותו, או תתנו לו פחות מקום, גם תשתחרר לכם היד וגם יהיה לכם הרבה פחות חשוב לקבל את חותמת "מוכשר/ת".

שלא תבינו לא נכון, השאלה "האם אני מספיק מוכשר/ת?" היא טבעית וכנראה שיש אנשים שזה בא להם יותר בקלות מלאחרים, אבל מה זה משנה? כי השאלות שאנחנו באמת צריכים לשאול את עצמנו הם:

"האם אני רוצה לכתוב?", "האם זה בוער בי?"

ואם כן, "איך אני עושה את זה למרות הפחד, האכזבות וחוסר הביטחון?" ו "איך אני משתפרת?"

אלה לא שאלות קלות, אבל הן פרקטיות ויש טכניקות רבות שיכולות לסייע בהן. אלה שאלות שמקדמות אתכם. אז אם שאלתם את עצמכם את השאלה הנכונה ואתם באמת רוצים לכתוב, פשוט תכתבו. ככל שתכתבו יותר אתם תשתפרו, תצברו ניסיון והביטחון יגיע מאליו. בדוק.

הצעד הבא - מצטרפים לסדנת התסריטאות שלי:

שתפו את הכתבה הזו

כתיבת תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם. חובה למלא כתובת מייל ושם.