איך "לסנדל" את הסצנה ולוודא שהיא תשאר בתסריט?

הכאב הכי גדול שלנו כתסריטאיםות הוא לראות איך סצנה מעולה שכתבנו ביזע ודמעות נערכת החוצה מהתסריט. זה אמנם בלתי נמנע, תסריטאות היא אמנות הצמצום, כך שתמיד יהיו סצנות שנאלץ להיפרד מהן. עם זאת, בהחלט יש דרך "לסנדל סצנה", שאי אפשר יהיה להוציא אותה מהתסריט.
כשאנחנו כותביםות סצנה אנחנו חייביםות לוודא קודם כל שהיא הכרחית לסיפור. בנוסף, צריך להבין שכל סצנה כזו עולה המון כסף ואם לא נצדיק את קיומה, היא פשוט לא תצטלם.

אז איך "מסנדלים" סצנה?

הנה השאלות שכדאי לשאול את עצמנו לגבי הסצנה:

1. האם הסצנה מקדמת את העלילה? בהגדרה, סצנה חייבת לקדם את העלילה. בעיקרון סצנה שאינה מקדמת עלילה היא מיותרת, למרות שכמובן יש יוצאות מן הכלל. עם זאת, אחרי כתיבת סצנה תמיד כדאי לבדוק: אם אני מוציאה את הסצנה מהתסריט, האם יש לזה השפעה על הסיפור? אם התשובה היא לא – הוסיפו פרט עלילתי, משהו ש"יסנדל" את הסצנה, כך שאי אפשר יהיה בלעדיה.
למשל- בסצנה של ויכוח בין הדמות שלי לבין נהג אחר בכביש, הוסיפו את המידע שהדמות צריכה להגיע לאודישן חשוב, ושהיא מאחרת. אם בגלל הסצנה הזו היא תאחר לאודישן- הוספנו פרט עלילתי!

2. האם יש בה קונפליקט? קונפליקט הוא המנוע של העלילה. בכל סצנה צריך להיות קונפליקט וכמה שיותר, יותר טוב. אם כולם מסכימים והכל סבבה – משעמם ולא קורה כלום.

3. האם יש בסצנה שינוי? זה פועל יוצא של הקונפליקט מהסעיף הקודם. כל סצנה היא סיפור קטן עם התחלה, אמצע וסוף. היא מושפעת מהסצנה שלפניה ומשפיעה על זו שאחריה. היא חייבת לגרום לשינוי – אם בדרך הפעולה של הדמות, או במצב רוחה, או בהתמודדות עם מכשול שעומד בדרכה.

4. האם יש פעולה בסצנה? שחקנים, actors , צריכים action. חייבת להיות פעולה בסצנה, סצנות של ראשים מדברים הן לרוב משעממות ולא טלוויזיוניות/קולנועיות בעליל. בדקו: מה קורה בסצנה?

5. האם הסצנה מספיק מנוצלת? סצנה אחת יכולה להכיל כמה סיפורים במקביל. מכיוון שתסריט חייב להיות מהודק ויש הגבלה על כמות הסצנות האפשרית, צריך להפיק מכל סצנה את המקסימום. זה לא אומר שצריך להעמיס על כל סצנה. צריך לנצל אותה כמה שאפשר, כל עוד זה לטובת הסצנה והסיפור.
למשל באותה סצנה של הויכוח בין הדמות שלי לנהג אחר, מלבד הלחץ שלה להגיע לאודישן, הרכב שנפגע הוא בכלל לא רכב שלה, אלא רכב שלקחה לבוסית שלה ללא ידיעתה. עכשיו לא רק שתאחר לאודישן, היא גם תסתבך עם הבוסית שלה, וגם ככה היא כבר עצבנית עליה…

אם הסצנה שלכםן עומדת בכל אלה, רוב הסיכויים שסינדלתםן אותה ויהיה קשה מאד לערוך אותה החוצה.

שיתוף ב facebook

 טיפים מגניבים, מחשבות על תסריטאות ועדכונים חמים בדרך אליכם!

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply