אין כמו נבל טוב לפני השינה: 8 טיפים ליצירת נבלים איכותיים

אין כמו נבל טוב לפני השינה: 8 טיפים ליצירת נבלים איכותיים

מדי פעם, אחרי סרט או סדרה טובה, יש איזה נבל שבגללו אני אתקשה להירדם. האם זה פחד, תיעוב או משיכה? כל התשובות נכונות.

אח, אבל אין כמו נבל טוב.

נבל הוא בדרך כלל האנטגוניסט, זה שעומד כנגד הגיבור שלנו, הפרוטגוניסט. אבל לעיתים גם הגיבור שלנו הוא בסך הכל נבל לא קטן…

קודם כל צריך להבין שלא נולדים ככה. אין סתם רשע, לפחות לא בתסריטים הטובים. בסדרות ובסרטים הטובים אנחנו מוצאים את עצמנו גם קצת מזדהים עם הנבל וזה גורם לנו להרגיש לא בנח – למה אנחנו אוהבים אותו, הוא הרי נבל מנוול.

חשוב לזכור: הנבל בטוח שהוא הגיבור של הסרט. הוא בטוח בצדקתו ולא אומר לעצמו: "בוקר טוב, היום אני אהיה אכזרי", אף אחד לא אומר ככה לעצמו, גם לא האכזריים ביותר. יש סיפור שהנבל מספר לעצמו ולכן אנחנו (כתסריטאים כמובן) חייבים לנסות להביט על העולם דרך עיניו הרשעיות ולנסות לפצח למה הוא כזה.

בהחלט יש נבלים שמאד קשה או בלתי אפשרי להזדהות איתם, כמו פדופילים ואנסים, אבל ככל שתצליחו לגרום לקהל להזדהות עם נבל, כך המעורבות הרגשית של הקהל תהיה גדולה יותר וזה ילווה אותם אחר כך, הרבה אחרי כתוביות הסיום.

איך הופכים נבל לבר הזדהות?

  1. פצע מהעבר – אולי בעברו של הנבל משהו קרה שהפך אותו לכזה ועכשיו הוא פועל מתוך יצר נקמה? אולי פעם הוא היה ילד או איש עם כוונות טובות וחלומות, אבל אחרי מה שקרה לו, או הילדות שהייתה לו הוא השתנה, הקשיח את ליבו ועכשיו כבר איבדנו אותו. הוא כבר רע מדי כדי לחזור בתשובה או שעשה טעות גדולה מדי בשביל שנסלח לו.
  2. צידוק מוסרי – אדם מן השורה יכול להפוך לנבל אמיתי אם מישהו מאיים עליו או על משפחתו, או אם אין לו איך להתקיים אחרת, או אם הוא חייב משהו כדי להציל את חייו של מישהו. או אולי הוא (חושב שהוא) עוזר ככה לאנושות (כמו דקסטר שרוצח באכזריות, אבל רק את הרעים). אלה הם הנבלים שסביר להניח שיקבלו סוג של חנינה בסוף. אם יש להם צידוק מוסרי להיות רעים, הקהל יהיה קרוע בין העוול שעושה הנבל מצד אחד לבין ההצדקה המוסרית מצד שני.
  3. הרשע הצודק – מכירים את המעצבנים האלה שתמיד צודקים? בקטגוריה הזו כל השוטרים, מנהלי בתי הספר והפנימיות, החוקרים שלא מאמינים לגיבור שלנו (כמו ב"ליל האירוע" למשל). החוק איתם, תפקידם לתפוס את הרשע והגיבור שלי הוא חשוד בפשע כלשהו או אפילו אשם בו, אבל אנחנו עדיין בעד הגיבור שלנו והנבלים, אלה עם החוק לצידם, מאתגרים אותנו ואת ערכי המוסר שלנו.

    תסריטאות מסקרנת אתכם? הצטרפו לאחת הסדנאות שלי:

  4. תכונת אופי שאי אפשר לעמוד מולה – בקטגוריה הזו נמצאים הנבלים הגאונים או הכריזמטיים או המצחיקים. תכונת אופי כזו כבר גורמת לנו להעריך אותם – הוא רשע אבל הוא גאון… אנחנו מחכים לראות אותו בפעולה ולהתרשם מיכולותיו (כמו ה "soup נאצי" מסיינפלד, שאין מי שמכין מרק טוב ממנו). הג'וקר ב"באטמן" הוא דוגמא לנבל שאי אפשר שלא לאהוב. הכריזמה שלו ממגנטת והוא מצויד בחוש הומור ומודעות עצמית. כמובן שמול נבל כזה צריך גיבור שיש לו תכונת אופי לא פחות מרשימה או לפחות משהו אחר מהרשימה שמשתווה לזה.
  5. הטוב פתאום מבליח לו – הנבל יכול להיות אכזרי ואיום בסיטואציה אחת אבל פתאום להפוך לעדין ואוהב בסיטואציה אחרת (למשל אם יש לו כלב שהוא אוהב או ילדה קטנה כמו ב"לאון")
  6. הגיבור שהפך נבל – גיבור שעלה לו השתן לראש או שהפסיק להאמין בטוב (וולטר מ"שובר שורות", מייקל מ"הסדנק"). מדי פעם מבליח לרגע הגיבור שאהבנו ומערער את מצפוננו: יכול להיות שעוד יש סיכוי שהוא יחזור לעצמו?
  7. הוא פשוט לא יכול אחרת – אי אפשר לשנות את הטבע. אם הנבל חולה במחלה נפשית למשל, היא מאלצת אותו לפעול בדרך מסויימת (כמו ג'ק ניקולסון ב"הכי טוב שיש" או חניבעל לקטר הפסיכופט), או הוא פשוט… מה שהוא אמור להיות. סליחה, אבל מוגלי לא צריך להסתובב בג'ונגל ואז להיות מופתע שנמר רעב רודף אחריו, נכון?
  8. הנבל שחוזר בתשובה – זה שהתחיל כרשע מרושע אבל משהו קרה והוא הבין שהוא טועה, הוא התאהב (החיה מ"היפה והחיה") או ראה את האור (ג'ולס מ"ספרות זולה").

אולי יש עוד נבלים שם בחוץ אבל גאס מ"שובר שורות" הוא הנבל שלי. יש בו הכל: הוא מהגר וככזה כבר מעורר הזדהות. יש לו פצע מהעבר, או לפחות סיבה להיות עצבני, כריזמה וחכמה לא פחותה מזו של יריבו. הוא איש ישר באופן מוזר, רוצה להתפרנס, אוהב לבשל, לוקח חלק פעיל בקהילה וידוע כנדבן. הוא איש שמכבד הסכמים ולא סובל בגידה (לגיטימי, לא?) אין לו משהו ספציפית נגד וולטר וויט, אבל וולטר מתעקש לעמוד בדרכו ולהפריע לו ומי שמפריע לו… כאן הוא יכול להיות אכזרי וקר. דווקא האישיות הכל כך נורמאלית וישרה של גאס היא שכל כך מפחידה אותי. לא, ממש לא הייתי רוצה לפגוש אותו ברחוב ובטח שלא לעמוד בדרכו. אני פשוט אתן לו להסביר:

 

 

 

שתפו את הכתבה הזו

כתיבת תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם. חובה למלא כתובת מייל ושם.