באיזה רעיון הכי כדאי לבחור?

האם יש לכםן המון רעיונות ותסריטים שאתםן עובדיםות עליהם ולא מצליחיםות להחליט באיזה להתמקד? הלכתםן לאיבוד בין המון חצאי התחלות?

זו ברכה שהיא גם קללה…

מה עושים? באיזה רעיון הכי כדאי לבחור? זו שאלה שחוזרת שוב ושוב בסדנאות שלי.

לא בטוחה שיש לזה תשובה חד משמעית, אז עשיתי תחקיר קטן בנושא ואספתי פה את המסקנות שנראות לי הכי נכונות ושעובדות גם בשבילי.

  1. לכו עם הלב שלכם. אל תבחרו רעיון רק בגלל שנראה לכםן שהוא טוב שיווקית או "בדיוק מה שמחפשים כרגע". הרבה רעיונות יכולים להצליח אם נשקיע בהם ברצינות, אבל הרעיונות שהסיכוי שלהם להצליח גבוה ביותר הם אלו שאתםן מושקעיםות בהם, שהופכים לכםן את הבטן ושמונעים מכםן להירדם בלילה. כאלו שבאמת מעניינים ומלהיבים אתכםן. כדברי ג'יי קי רולינג:  What you write becomes who you are… So make sure you love what you write
  2. בחרו רעיון שיש בו טוויסט מקורי על משהו מוכר. הסיכוי הטוב ביותר להצלחה הוא לאו דווקא רעיון מקורי שטרם נראה כמותו (אם יש כאלה בכלל), אלא רעיון שנותן זווית מקורית על משהו מוכר. למשל אם אתם בוראים עולם פנטסטי, הדמויות צריכות להיות רגילות. ב"סיפורה של שפחה" העולם מטורף, אבל הדמות יחסית רגילה. תכלס, זה סיפור על אשה כלואה ומנוצלת שרוצה להתאחד עם משפחתה, לא משהו שמעולם לא ראינו קודם. המקוריות והטוויסט הם בעולם של הסדרה.  כששונדה ריימס רצתה למכור את "האנטומיה של גריי" היא הציגה את הסדרה כ "sex and the surgery"  (ערבוב של "סקס והעיר הגדולה" וסדרות בי"ח). היא לא המציאה משהו מאפס, אבל נראה לי שהלך לה לא רע.
  1. להעדיף רעיונות שגם אם לא יביאו לנו את האוסקר, יכולים לקדם אותנו. למשל, לכתוב פרק לסדרת רשת. גם אם לא יצליח, יכול לקדם אותנו לפרק בסדרת טלוויזיה, כי למדנו, התמקצענו, צברנו ניסיון ואולי יש לנו גם משהו להראות. כתיבת יומן או בלוג, גם אם לא תביא אתכםן להיכל התהילה, תמיד תשפר את הכתיבה, תגרה את היצירתיות ותעניק לכםן ניסיון. אני מאד ממליצה להתנסות בסוגי כתיבה שונים. חוץ מתסריטים כתבתי בחיי המקצועיים גם כתבות, בלוג, קטעי קריינות, סרטוני הסברה, סרטוני תדמית, סיפורי חיים, מערכי שיעור, הרצאות וברכות. איפה שהרגשתי שיש לי מה ללמוד – נשארתי. הדרך היחידה לצבור ניסיון בכתיבה היא… לכתוב.
  2. לכו על רעיון שקל להסביר (במילים אחרות: רעיון פשוט). אם מסתבכים רק מלהסביר על מה זה – או שזה מסובך מדי, או שעוד לא מספיק גיבשתםן את זה.
  3. לנשום עמוק – תמיד אפשר ללכת אחורה. נסו לא לראות את הבחירה ברעיון כהרת גורל – הבחירה היא זמנית. אנחנו בוחרים את הרעיון הזה לעכשיו, לא ל"מצח מצחים", כמו שהבת שלי אומרת.
  4. Make a choice – write it down – פשוט תחליטו ותתחילו לכתוב. עודף מחשבות לא עזרו לאף אחד, בטח לא מחשבות כמו "כמה זמן בזבזתי על זה" או "מה אם הייתי בוחרת ברעיון השני". אלו מחשבות לא מועילות, תפטרו מהן. ראו סעיף 3, שום דבר לא לשווא.
שיתוף ב facebook

 טיפים מגניבים, מחשבות על תסריטאות ועדכונים חמים בדרך אליכם!

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply