הסוד שסיפר ש"י עגנון לסבא שלי

הסוד שסיפר ש"י עגנון לסבא שלי

לסבא שלי, ז"ל, הייתה חנות לחליפות גברים בירושלים. בין לקוחותיו היו דיפלומטים, פוליטיקאים, אנשי עסקים ורוח, וביניהם, ש"י עגנון. הם היו באים להזמין חליפות ולשמוע מהסבא היקה שלי מתי צריך עניבה, מתי לכפתר את החליפה ומתי אפשר לפתוח אותה. בזמן שהיה מודד אותם (את המידות של חלקם היה מכיר בע"פ, למשל הוא ידע לסמן עם היד בדיוק עד איפה מגיעה הכרס של טדי קולק…) הוא היה נותן טיפים אבל גם מקשיב לסיפורים של האנשים המעניינים האלה.

באחד הימים נכנס לחנות ש"י עגנון. סבא שלי ועגנון כבר היו מכרים אבל לא חברים ממש. לסבא שלי הייתה יראת כבוד כלפי האיש והוא נהג בו בנימוס האירופאי המוכר. עם זאת הפעם הוא שם לב לכך שדעתו של עגנון טרודה ושאל את עגנון אם הכל בסדר. להפתעתו של סבי עגנון פתח בוידוי אישי ומרגש שבו סיפר שבארון ביתו, תחת אחת המגירות, מוסתרים כתבים שלו שהוא לא פרסם ושהוא לא בטוח אם אי פעם יפרסם. בזמנו לא היו מחשבים ואלה היו העותקים היחידים של אותם כתבים. עגנון סיפר לסבי שאינו ישן בלילה מרב דאגה שמישהו יקח את הכתבים הללו ויפרסם אותם או שחלילה תפרוץ שריפה והכתבים ייעלמו לעד.

אני לא זוכרת מה סבא שלי יעץ לו ואני גם לא יודעת מה עלה בגורלם של אותם כתבים (אם כי קראתי בויקיפדיה ש"לאחר מותו פרסמה בתו, אמונה ירון, כתבי יד רבים שאותם לא פרסם בימי חייו"), אבל מה שהימם אותי בתור נערה בתיכון הייתה הידיעה שגם עגנון כתב למגירה. הפרדוקס המוזר שמצד אחד הוא, גדול הסופרים העבריים, חשש שהכתבים הגנוזים יתפרסמו, ומצד שני הוא לא ישן בלילה מפחד לאבד אותם.

בדיוק באותו שבוע בשיעור ספרות קבעה המורה ש"מי שכותב למגירה אינו סופר". האמנם?

תסריטאות מסקרנת אתכם? הצטרפו לאחת הסדנאות שלי:

זה קצת כמו השאלה על העץ שנופל באמצע היער – אם אף אחד לא היה עד לכך, האם זה קרה או לא קרה?

אם אנחנו כותבים למגירה, המשמעות היא שאנחנו לא תסריטאים או סופרים?

האם לא היו בהיסטוריה אנשים שעבודותיהם פורסמו רק לאחר מותם?

האם תגובת הקהל היא חלק בלתי נפרד מהיצירה עצמה?

אני לא יודעת מהי התשובה, אבל כשאני כותבת משהו שאני לא מרוצה ממנו, שנראה לי לא מספיק טוב או חושפני מדי, או שעלול לעורר כאב/כעס אצל הקרובים לי, אני נזכרת בוידוי של עגנון והוא נותן לי כח.

גם הוא פחד. גם הוא כתב למגירה.

אנחנו לא לבד.

(בתמונה ש"י עגנון וטדי קולק)

הצעד הבא - מצטרפים לסדנת התסריטאות שלי:

שתפו את הכתבה הזו

כתיבת תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם. חובה למלא כתובת מייל ושם.