האם אפשר לשלוט במחשבות שלנו ולהמנע ממחסום כתיבה?

וידוי קטן: לאחרונה התחלתי לעשות מדיטציה. טוב, אולי זה לא איזה צעד גדול כמו לצאת לשנה טיול בחו"ל או להפסיק לאכול סוכר וקמח, אבל הגעתי לזה כי רציתי לעשות קצת שקט במחשבות, לנסות לנהל אותן יותר טוב. לשלוט בהן? אולי. לפעמים זה מצליח לי יותר ולפעמים פחות, אבל אני מרגישה שאם אתמיד, אני אשתפר. 

עבור הרבה יוצרים שאני עובדת איתם היכולת לשלוט או לנהל את המחשבות יכולה להיות קריטית בהצלחה שלהם להביא את הרעיונות הטובים שיש להם בראש לידי כתיבה. עם כל הכוונות והסיפורים הטובים, כשבאים ממש לכתוב הרבה פעמים הולכים לאיבוד – גם מעודף המשימות (מה לעשות קודם?), וגם במחשבות ובפחדים. כך נוצרים מחסומי כתיבה.

בדיוק בשביל לעזור בעניין הזה אני עורכת ביום שני הקרוב ערב מיוחד ליוצרים בנושא: איך תכל'ס הופכים רעיון לתסריט. במסגרת הערב הזה תהיה הרצאה שלי, על סדר הפעולות וההחלטות שצריך לקבל בדרך להפיכת הרעיון לתסריט, מעין הצ'קליסט האישי שלי
ובנוסף אארח את מיטל דובדבני מור, מומחית NLP, מרצה ויועצת להתרת מחסומים, אמא לשני ילדים קטנים, מנכ"לית בחברה גדולה וגם בוגרת סדנת התסריטאות וכותבת מוכשרת (!).

לקראת המפגש עם מיטל, שיערך כשיחה פתוחה עם הקהל, שאלתי אותה כמה שאלות מקדימות כדי להבין מה בין NLP לתהליך הכתיבה.

מה זה בכלל NLP ואיך זה יכול לעזור לכותבים שקצת תקועים?
"NLP זה Neuro-linguistic programming, כלומר 'תכנות שפת העצבים'. הרעיון הוא שאנחנו נצליח להשפיע על ההתנהגות שלנו על ידי שליטה או בחירה של מחשבות. בתיאוריה זה אולי נשמע קל, אבל זה משהו שצריך ללמוד ולתרגל, לנסות וליצר לעצמנו כל הזמן את הסטייט אוף מינד שאנחנו רוצים.
אפשר לקחת את השיטה הזו להרבה מקומות. אם למשל לתסריטאי/כותב יש פחד מחשיפה – מה יגידו על היצירה שלי ומה יחשבו עלי, אנחנו ננסה למצוא מחשבה אחרת, שבמקום לעכב את כתיבה תקדם אותה."

יוצרים רבים, גם מנוסים, שיש להם רעיון שלם בראש, מכירים לעומק את הדמויות והסיפור, אבל כשהם מגיעים לכתיבה הכל נתקע בדרך. למה זה קורה?
"זה קורה בכל התחומים, כמו בעסקים – למה יש לנו רעיונות מצוינים ובסוף אנחנו לא מצליחים להרוויח מהם?
רק הרעיון לא מספיק.
מצד אחד יש שיטה שצריך ללכת בה, שזה החלק המקצועי, התסריטאי, שאת מלמדת
ומצד שני צריך יכולת מנטלית, יכולת שתשחרר אותך לכתיבה.
אנשים נתקעים בדרך לא כי הם לא מכירים טוב את הסיפור שהם רוצים לספר, אלא כי הם עסוקים בלחשוב איך זה יראה בסוף או במה יגידו.
במונחים של נ.ל.פ, אנחנו מסתכלים על המציאות מעמדה חיצונית וביקורתית, שזו העמדה השלישית,  במקום מהעמדה הראשונה, שהיא החיבור שלנו לעצמנו, לסיפור ולדמויות שלנו. כשאנחנו עסוקים בהסתכלות על הסיטואציה מבחוץ ולא מבפנים זה לא מאפשר ליכולות ולכישרון שלנו לבוא לידי ביטוי. זו תחושת ההחמצה הכי גדולה שיש, כי מי שאין לו רעיון – אז אין לו רעיון,
אבל אם יש רעיון טוב והוא 'תקוע' ולא בא לידי ביטוי – זו החמצה.
עשו מחקר בקרב אנשים לפני מוות ושאלו אותם על מה הם הכי מצטערים. התשובה הכי נפוצה הייתה ההחמצות: מה יכולתי לעשות ולא עשיתי.
אם ניתן לפחדים שלנו לנהל אותנו, זו הדרך המהירה להחמצה, למחשבות כמו איזה סרט יכולתי לכתוב/איזה חותם יכולתי להשאיר."

האם בכלים של NLP אפשר ממש להפסיק את הדאגות והפחדים, או שלומדים לתפקד למרות הפחד?
"פחד זה סוג של מעגל חשמלי שרץ במח בנסיבות מסוימות. אם אני יודעת להפעיל מעגל חלופי, הפחד לא בא לידי ביטוי.
ואם הוא לא מופעל, הוא לא קיים.
היום יש הרבה מאד דברים שקשה מאד לגרום לי לדאוג לגביהם."

[ad]

תני דוגמא לשינוי מחשבתי כזה שיכול לעזור עם מחסומי כתיבה
"למשל, במקום לחשוב 'האם אני בכלל מוכשרת?' אפשר לנסות להתחבר ללמה: 'למה אני בכלל רוצה לכתוב את התסריט הזה?' להיזכר למה הוא חשוב לי.  עוד אפשרות היא לנסות להתחבר לצורך שלי להתבטא ולהוציא את הסיפור החוצה. חלק מהתהליך הוא לבחון אם ההיבט הזה בא לידי ביטוי במחשבות שלי.
צריך למצוא מקור הכח. יתכן שמקור הכח של היוצר זו הסביבה שלו אבל גם יכול להיות שהסביבה שלו היא בדיוק מה שמניע את הפחד שלו. כל אחד צריך למצוא את המחשבה שנותנת לו כח ומקדמת אותו. זה לא שכל המחשבות האחרות לא קיימות, הם קיימות, אבל אני בוחרת לתת מקום למחשבות שמקדמות אותי."

זה היה ממש על קצה המזלג, אבל מיטל הבטיחה להדגים לנו בלייב איך היא עושה את זה.

קוד הנחה לרכישת כרטיס ב 40 ש"ח: TASRIT

לפרטים ורכישת כרטיסים כאן

Facebook
Email
Print

 טיפים מגניבים, מחשבות על תסריטאות ועדכונים חמים בדרך אליכם!

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply