נקודת השפל בתסריט – פוסט אופטימי.

רגע, רגע, לפני שאתםן בורחיםות – בואו נזכור שתמיד הכי חשוך לפני עלות השחר, כן?

מהי נקודת השפל בתסריט?

כמו בחיים… רגע שבו הכל נראה אבוד, שנדמה שעשיתי את כל הטעויות האפשריות, שאין דרך לנצח, אבל גם אין דרך חזרה. אוקיי, ידענו שיהיה קשה, אבל עד כדי כך?!
נקודת השפל בתסריט היא רגע מבאס מאד עבור הדמות, אבל הכרחי. ככל שאנחנו אוהבים את הדמויות שלנו, אנחנו חייבים להביא אותן לשם, בלי הקלות.

איפה ממוקמת נקודת השפל?

מיקומה של נקודת השפל הוא בסוף המערכה השנייה. אחרי שהדמות שלנו יצאה למסע, הצליחה להתגבר על מכשולים ובדיוק כשנראה לה שהיא מצליחה, הכל מתחיל להשתבש, הכל מתחיל לסגור עליה. נקודת השפל היא הרגע הכי נמוך, הרגע שאחריו הדמות שלי תתאפס על עצמה ותקום על הרגליים (נקודת מפנה שנייה), לקראת ההתמודדות הכי קשה שהייתה לה מתחילת התסריט (השיא). (לחזרה על מרכיבי עלילת התסריט לחצו כאן)

אז למה חייבים להביא את הדמות שלי לרגע הכי שפל שלה?

כי הדמות הראשית שלי צריכה ללמוד משהו במסע הזה,
וכדי ללמוד משהו צריך להשתנות
וכדי להשתנות באמת היא צריכה לצאת מאזור הנוחות שלה.
אבל גם זה לא תמיד מספיק.
כשמסתיים סרט או עונה של סדרה, הקהל רוצה להרגיש שלמרות שלא נפתרו כל הבעיות של הגיבורה שלי, היא תהיה בסדר. למה? כי היא כבר לא מי שהיא הייתה קודם וכי היא הוכיחה לעצמה (ולנו) שהיא ראויה.
כדי שהקהל יאמין לה וכדי שהיא תאמין לעצמה, היא צריכה לעבור את המכשול הכי גדול שיש, כלומר:
היא צריכה להתמודד עם הפחד הכי גדול שלה.
רק אחרי שתתמודד עם הפחד הכי גדול שלה ותמצא את הכוחות לקום ולהילחם על מה שהיא רוצה, רק אז היא תבין את העוצמות שלה, ורק אז היא תשתנה באמת.

דוגמה (מנסה ממש בלי ספוילרים):

בסדרה 'האחרונים מבינינו' (HBO), גבר שאיבד את בתו האהובה צריך להעביר ילדה זרה וקצת מעצבנת מנקודה גיאוגרפית אחת לשנייה. הבעיה היא שמדובר במציאות דיסטופית שבה רוב האוכלוסייה נדבקה מפטרייה מסוכנת והפכה לחבורת זומבים עצבניים עם ראש בצורת מוח שמאד רוצים לנשוך ולהדביק גם את מי שנותרו בריאים. אז בדרך מנקודה א' לנקודה ב' יש סכנות רבות שעליהם הגבר והילדה, שניהם בודדים בעולם, צריכים להתגבר יחד. תוך שהם נלחמים יחד כנגד כל העולם, חומות ההגנה של שניהם יורדות.
הגבר מנסה ככל שניתן לא להיקשר לילדה, כי הפחד הכי גדול שלו הוא לעבור שוב שברון לב כמו שעבר כשאיבד את בתו שלו.
אז מה תהיה נקודת השפל שלו?
הרגע שבו הוא מרגיש שאיבד אותה. מעניין מה הוא יעשה עכשיו…

 טיפים מגניבים, מחשבות על תסריטאות ועדכונים חמים בדרך אליכם!

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply
דילוג לתוכן